четвртак, 27. септембар 2007.

Privremena obustava isporuke vode ( I Deo)

Privremena obustava isporuke vode


Pogledajte film...
Način izdvajanja korisnika za isključenje
Donosi se ODLUKA o privremenoj obustavi isporuke vode.
Izgled odluke
Odluka sadrži kriterijume po kojima će se korisnici izdvajati (iznos preko kojeg će se izdvajati neredovne platiše ili broj neplaćenih računa), hodograme (ili rejone i podrejone) koji će biti isključivani i period isključenja. Kada se na nivou preduzeća donese odluka o privremenoj obustavi isporuke vode, pomoću programa za "Formiranje i realizaciju privremenog isključenja (IKO601)" , pristupi se izdvajanju korisnika po unapred utvrđenim kriterijumima.
Prilikom ulaska u program iz padajuće liste izabiramo način na koji ćemo izdvajati korisnike komunalnih usljuga za isključenje. Načini izdvajanja mogu biti:
Izdvajanje korisnika po HODOGRAMU,
Izdvajanje korisnika po REJONU,
Izdvajanje korisnika po PODREJONU,
Pojedinačni nalozi za isključenje vodovodnog priključka sa mreže.

Izdvajanje korisnika po HODOGRAMU.
Pogledajte film...
Izborom ove opcije potrebno je uneti broj HODOGRAMA (ili pomocu lupice izabrati hodogram) za koji želimo da formiramo naloge za privremenu obustavu isporuke vode.

Izdvajanje korisnika po REJONU odnosno PODREJONU.
Pogledajte film...

Izborom ove opcije biramo rejon za koji želimo da izdvajamo korisnike unošenjem šifre rejona ili pretragom pomocu pomocnog programa koji dobijamo klikom na lupicu. Izborom rejona otvara se okvir za dijalog u kojem se nalaze svi podrejoni koji sačinjavaju izabrani rejon. Možemo izabrati određeni podrejon. Ako želimo da izaberemo nekoliko podrejona, držeći taster "Ctrl" selektujemo svaki željeni podrejon. Ako nam je cilj da radimo izdvajanje korisnika za ceo rejon, pritisnemo dugme "Izaberi sve" i svi podrejoni koji sačinjavaju izabrani rejon će biti selektovani. Sada je dovoljno pritisnuti dugme prihvati.

U zavisnosti od izbora načina izdvajanja dužnika pojavljuje se različita maska za unos kriterijuma
za izdvajanje korisnika. Posle unosa mesta izdvajanja podataka, program od korisniha zahteva unos datuma naloga ( datum koji ce pisati na nalozima za isključenje). Nakon toga unosimo broj neplaćenih računa.
Šta ovaj broj predstavlja?
Ako bi smo za kriterijum uzeli samo iznos duga preko kojeg bi smo želeli da izdvojimo potrošače, u spisak bi ušli i oni potrošači koji troše mesečno veliku količinu vode a nisu platili samo poslednji račun. Npr: Korisnik troši mesečno vodu u iznosu od 5214,00 din, ako bi smo za kriterijum izdvajanja korisnika koristili samo iznos duga, ovaj korisnik bi se našao na listi za isključenje. Mi ne želimo da isključimo ovog korisnika zato što on nije platio samo poslednji račun i bio bi u nepravednom položaju u odnosu na druge korisnike koji nisu plaćali račune poslednjih nekoliko meseci. Zato, postoji kriterijum - broj neplaćenih računa. Pa ako za broj neplaćenih računa unesemo broj 3 a za iznos duga 5000,00 din, to znači:" Izdvoji sve korisnike kojima je dug za utrošenu vodu veći od 5000,00 din, a ako je dug veći od 5000,00 din proveri da zbir poslednja tri računa ne prelazi 5000,00 din, ako je to slućaj nemoj ga izdvojiti za isključenje. Posle iznosa duga peko kojeg izdvajamo korisnike postoji padajuća lista iz koje moramo da izaberemo jedan od ponuđenih uslova.


  • Prikaži sva merna mesta
  • Prikaži samo aktivna merna mesta
  • Prikaži samo neaktivna merna mesta
  • Prikaži isključene korisnike
Ako izaberemo prvu opciju: " Prikaži sva merna mesta"u listi će biti izdvojena sva merna mesta, neaktivna će biti oznaćena crvenom pozadinom i neće biti čekirana (niti će se moći čekirati), isključena merna mesta će biti označena žutom pozadinom i takođe se neće moči čekirati. Neaktivna i već isključena merna mesta ne možete slati na isključenje.
Poslednja opcija koju unosimo pre izdvajanja je broj odluke. Program nam nudi poslednju odluku po kojoj se radi taj krug isključenja. Ako počinjemo sa novom odlukom, unosimo novi broj koji želimo, a odluka će biti automatski formirana. Sledeći korak je potvrda na dugmetu nastavak. Na progresu pratimo preostalo vreme za izdvajanje i broj izdvojenih korisnika u tamnom polju pored progresa. Kada se izdvajanje završi u centralnu tabelu se učitavaju sva merna mesta čiji vlasnici zadovoljavaju unete kriterijume.


Po završetku izdvajanja podataka popunjava se centralna tabela sa izdvojenim podacima. Ček boks (kvačica pomoću koje možemo isključiti ili uključiti nekog u spisak) je okvirena crvenim kvadraticem na mestu gde se nalazimo. Kroz tabelu se krecemo pritiskom na enter ili strelice. Kada želimo da isključimo nekog iz spiska za isključenje, jednostavno skinemo kvačicu na mestu njegovog reda u tabeli. Centralnu tabelu sačinjavaju sledeće kolone:
1. Šifra potrošača u PoISu, čija pozadina može da bude crvena za neaktivne potrošače i žuta za već isključene potrošače (oni se ne mogu slati na isključenje, čekirati).
2. Ime i prezime korisnika komunalne usluge. Za korisnike komunalnih usluga koji imaju više mernih mesta, pozadina ove kolone bi će crvena. Ako pokušamo da ih uključimo, program će nas obavestiti da se korisnici komunalnih usluga koji poseduju više mernih mesta mogu poslati na isključenje samo pomoću dela programa za pojedinačno isključenje, pošto moramo odlučiti koja konkretno merna mesta želimo da isključimo sa vodovodne mreže. Pojedinačno isključivanje korisnika ćemo objasniti u nastavku teksta.
3. Kolona sa adresom korisnika
4. Indikator poslednjeg očitavanja mernog mesta.
5. Broj poslednjih koliko računa čini sledeću kolonu. Ako je ovaj broj manji od broja koji smo izabrali prilikom postavljanja parametara za izdvajanje (Dug veći od zadnjih računa), pozadina ovog polja će biti žuta.
6. Iznos, broj iz prethodne kolone, ustvari predstavlja zbir poslednjih računa dospelih za plaćanje.
7. Iznos dospelog duga. Ovo je iznos zbog kojeg smo odlučili da neki vodovodni priključak isključimo sa vodovodne mreže. Ovaj dug prestavlja dospeli dug (uzima u obzir datum valute računa), pa korisnici koji imaju potpisan REPROGRAM sa nedospelim ratama neće biti izdvojeni.
8. Poslednja kolona sa kvačicama pomoću kojih isključujemo neko merno mesto sa spiska za isključenje.

Primetićete da seprili kom kretanja kroz centralnu tabelu pomoću ENTER tastera ili strelica, podaci sa desne strane programa menjaju. Ovi podaci predstavljaju sve bitne podatke o mernom mestu i korisniku,koji mogu uticati na to da li želimo da neko izdvojeno merno mesto ipak ne pošaljemo na isključenje. Podaci se odnose na ono merno mesto čija je kavačica u centralnoj tabeli uokvirena crvenim kavadratićem.
Možemo pratiti sledeće podatke.
1. U gornjem desnom delu programa nalaze se polja koja u prvom redu prikazuju parametre mernog mesta
  • Šifru rejona
  • Šifru podrejona
  • Broj mernog mesta
u produžetku je status mernog mesta koji može biti:
  • Aktivan
  • Neaktivan
  • Isključen
2 Ispod ovog reda se nalaze podaci o trenutnom stanju kamate korisnika kao i iznos stvarnog duga. Ovaj iznos uzima u obzir i račune čija valuta plaćanja još nije dospela za naplatu (REPROGRAM sa svojim nedospelim ratama u velikoj meri utiče na razliku ova dva iznosa)
3. Sledeće dve kolone predstavljaju podatke o poslednjem potpisanom "Vansudskom poravnanju (REPROGRAMU)"
  • Šifra reprograma
  • Datum potpisivanja REPROGRAMA
  • Iznos i broj rata
  • Indikator knjiženja reprograma
Ispod ovih polja nalazi se tabela koja u sebi ima podatke o svim reklamacijama za odredjeno merno mesto. Kolone koje sačinjavaju ovu tabelu su:


1. Šifra indikatora reklamacija
2.Opis reklamacije
3.Dodatni komentar koji je unet prilikom prijave reklamacije
4.Datum reklamacije




Sledeća tabela prestavlja tabelu pismenih izjava i komentara koje su radnici na reklamacijama unosili u komunalnu karticu. Ako se kroz komunalnu karticu prilikom upisa komentara ili izjava ubacila i skenirana pismena izjava ili neki drugi dikument, prilikom klika na stavku te izjave dugme Slika ce postati dostupno i njegovim izborom otvara se skenirana izjava ili neki drugi dokument koji se može pregledati ili odštamapti.





Zatim tabela poslatih opomena:



  • Opomene
  • Opomene pred isključenje
  • Opomene pred utuženje
Sadrži kolone o broju opomene, datumu opomene i dodanom komentaru.
Poslednja tabela pri dnu predstavlja tabelu svih očitavanja mernog mesta. Tabela sadrži sledeće kolone:








  • Datum očitavanja
  • Indikator očitavanja
  • Fakturisanu količinu
Ispod centralne tabele se nalaze dugmići pomoću kojih:




  • Štampamo nalog
  • Štampamo spisak
  • Odustajemo od izdvojenih podataka
  • Ili potvrdjujemo nalog za isključenje


Štampa naloga
Štampa spiska
Realizacija naloga za isključenje vodovodnog priključka

четвртак, 6. септембар 2007.

Utuženje potrošača (korisnika komunalnih usluga)

Šematski procedure za naplatupotraživanja putem sudske tužbe.




Opšte odrednice

Na PC_ju gde će se generisati utuženja korisnika, mora biti instaliran MS Word. Neka dokumenta generisana iz aplikacije za utuženje korisnika komunalnih usluga su MS Word formatu. Korisnik je u mogucnosti da menja Microsoft Word Tampalte svakog dokumenta koji se generiše. Microsoft Word Tamplate je šablon koji ima izgled dokumenta koji želimo da štampamo, u kojem su ostavljena prazna mesta koja će se automatski popunjavati iz programa za utuženje. Podaci koji se prenose u formirane šablone su: ime i prezime utuženog, adresa utuženog, broj utuženja, iznos za koji se utužuje, iznos sudske takse itd. Prilikom generisanja dokumenata za utuženje, program popuni određenu šemu sudskog dokumenta i snimi je kao poseban Word dokument u direktorijum (koji je automatski naprvljen) u kojem se nalaze sva dokumenta koja su vezana za taj sudski spor. Svaki ovako generisani dokument se može menjati, štampati ili mailom slati u sud.


Na instalacijonom direktorijumu PoISa postoji poddirektorijum "Tuzbe" C:\PoISW\Tuzbe, u okviru ovog direktorijuma postoje dva poddirektorijuma:


  • Tmp C:\PoISW\Tuzbe\Tmp u kojem se nalaze šabloni sudskih dokumenata

  • Doc C:\PoISW\Tuzbe\Doc u kojem se nalazi šema automatski napravljenih direktorijuma i poddirektorijuma u kojima se nalaze generisana sudska dokumenta.

IAFPreview

IAFPreview Verzion 7.1.1 od 19.07.2007 00:51:00

Zašto moram da imam najnoviju verziju IAFPreview?

Svaka nova verzija IAFPreview u sebi sadrži neku novu naprednu funkciju liste u PoISu. Tako da ako vam se dogodi da ste dobili novu listu (izveštaj), od programera iz InfoSofta čija je štampa prazna, ili nepravilna, razlog tome može biti i to što na računaru na kojem pokušavate da otvorite Preview liste, ili istu odštampate, nemate postavljenu najnoviju verziju IAFPreview. Kada skinete kompresovani dokument sa linka za preuzimanje, treba prvo da ga raspakujete a zatim postavite na direktorijum C:\Iafw.

Da li znate da svaku listu koju otvorite ili odštampate, možete ponovo otvarati ili sačuvati?

Kada otvorite neku listu u PoISu (bilo da ste listu samo otvorili za pregled pomoću dugmeta pregled ili odštampali) pravi se dokument na direktorijum C:\PoISW\Liste, koji nosi naziv pokrenutog programa sa ekstenzijom .prt. Sve ove dokumente čiji naziv se završava sa .prt, možete ponovo otvarati ili skloniti na neko drugo mesto kako bi ga sačuvali za neku naknadnu analizu. Ovi dokumenti se otvarju pomoću programa IAFPreview tako sto pokremete program C:\Iafw\IAFPreview.exe. Iz File menija izaberete opciju Open...Otvara vam se okvir za dijalog Open u kojem se pozicionirate na direktorijum C:\PoISW\Liste i izaberete listu (dokument sa nastavkom .prt) zatim pritisnite dugme Open. Otvara vam se vaša stara lista. Ova opcija je korisna i ako želite da otvorite neku listu za čije pokretanje vam je potrebno dosta vremena (na primer štampa računa). U ovom slučaju dovoljno je da odete na direktorijum C:\PoISW\Liste i sačuvate vašu štampu računa na neki drugi direktorijum ili mu promenite naziv. Ovako sacuvan dokument sada možete neograničen broj puta otvarati.

Zašto moram da promenim naziv ili premestim željenu listu u neki drugi direktorijum?

Svakim ponovnim pokretanjem liste u PoISu, stara lista koja se nalazi u direktorijumu C:\PoISW\Liste se prekopira tako da se u direktorijumu nalazi samo poslednja pokrenuta lista. Na primer, u direktorijumu ce se uvek nalaziti samo poslednja pokrenuta analiticka kartica potrošača C:\PoISW\Liste\IAK700a.prt . U slučaju da vam je neka lista posebno važna i želite je sačuvati, morate joj promeniti naziv ili skloniti na neki drugi direktorijum.

Kako da izvezem podatke iz liste u Excel?



Novi Iafrtmfc.dll od 27.09.2007

Link za preuzimanje novog Iafrtmfc.dll od 27.09.2007 18:43:00 (ser)
IAF for Windows Version 9.1

уторак, 4. септембар 2007.

SQL Native Client

Microsoft SQL Server 2005
Ako PoIS pristupa preko ODBCa SQL Serveru 2005, na svakom klijentu mora biti instaliran SQL Native Client. I ODBC konekcija na SQL server se pravi preko ovog ODBC drajvera. SQL Nativ Client nije instaliran na operativnom sistemu Windows XP i starijim Windows operativnim sistemima tako da morate preuzeti programe (čije linkove za preuzimanje imate ispod) i instalirati na svaki klijentski računar, zatim formirati ODBC (koristeci SQL Nativ Client) za pristup Microsoft SQL Serveru 2005.
Kako instalirati Microsoft SQL Native Client:

Novi iafrtmfc.dll

Novi Iafrtmfc.dll od 03.09.2007 23:00:00 (ser)
IAF for Windows Version 8.3

понедељак, 3. септембар 2007.

Izgled izveštaja u pdf formatu

1. Opomene

2. Vansudsko poravnanje (reprogramiranje duga potrošača)

3. Analiza učinka inkasanata u vremenskom periodu

Realizacija naloga za isključenje vodomera

Dodatna objašnjenja i izmene od 03.09.2007

Moraju biti formirani sledeći indikatori stanja:

29 - Isključen sa mreže
71 - Ponovno uključen na mrežu
99 - Delimična uplata

Kada su nalozi za isključenje vodomera sa vodovodne mreže formirani, odštampaju se nalozi, spiskovi za isključenje i odluke o privremenom isključenju vodovodnog priključka sa mreže. Ova dokumentacija se podeli operativi koja kreće u realizaciju isključenja vodomera.



Nakon vraćanja operative sa terena (sa popunjenim nalozima za isključenje), prvo se u grid učitava ceo nalog (rejon ili hodogram u zavisnosti od formiranja naloga) i unose se indikatori neisključenja vodomera.

Za vodovodni priključak koji je isključen sa vodovodne mreže, čekira se njegovo merno mesto u gridu. Za sve ostale vodovodne priključke se unose indikatori neisključenja koje je operativa unela na terenu. Pored obaveznih indikatora moguće je upisati i komentar koji će se videti na kartici, a koji je operativac upisao na nalogu za isključenje vodovodnog priključka. Ako se unese indikator delimična uplata (99), program zahteva i unos iznosa delimične uplate. Kada ste uneli sve indikatore i čekirali sve isključene vodomere, pristupa se isključenju vodomera sa vodovodne mreže.
Realizacija isključenja vodovodnog priključka može se vršiti na dva načina:
Isključenje vodovodnog priključka pomoću kartice potrošača:
Na kartici potrošača se izabere potrošač čije merno mesto treba da se isključi sa vodovodne mreže. Pređemo na deo kartice "PODACI" :



U tabeli "Nalozi za isključenje vodomera" izaberete nalog na osnovu kojeg želite da isključite vodovodni priključak. Ako je prilikom unosa indikatora neisključenje vodomera bilo čekirano merno meto za isključenje, dugme za isključenje će postati dostupno. Klikom na ovo dugme otvara se program za isključenje vodomera sa vodovodne mreže. U program koji je već preuzeo broj naloga za isključenje, vi ste dužni da unesete:

  • Datum kada je vodovodni priključak isključen

  • Šifru radnika koji je isključio vodovodni priključak

  • Stanje na vodomeru koje su radnici operative zatekli prilikom isključenja

  • Dodatni komentar koji je radnik operative upisao u nalog za isključenje

Značajno je da radnici operative unesu ovo stanje u nalog za isključenje, kako bi prilikom svakog popisa hodograma bilo prikazano nelegalno trošenje vode sa isključenog priključka. Prilikom prihvatanja isključenja vodovodnog priključka sa mreže, kartica se vraća u glavni odeljak. U odeljku status mernog mesta ispisan je indikator ISKLJUČEN, a pozadina je žuta. Statusi mernog mesta mogu biti:

  • Aktivan (pozadina bela)

  • Neaktivan (crvena)

  • Isključen (žuta)


U centralnom gridu kartice potrošača se vidi prvi slog sa parametrima:

  • Datum isključenja vodovodnog priključka

  • Indikator isključenja 27

  • Naziv indikatora

  • Stanje koje je radnik operative zatekao na vodomeru prilikom isključenja

  • Datum poslednjeg očitavanja vodomera

  • Indikator sa poslednjeg očitavanja

  • Stanje na poslednjim očitavanju

*Indikator isključen;

Indikator isključen se može menjati samo pomoću programa za uključenje i isključenje vodovodnog priključka. Kroz program za promenu parametara mernog mesta niste u stanju promeniti ovaj parametar.

Ako je na mernom mestu trenutni status "Isključen", to znači da će se merno mesto naći u popisu hodograma i prilikom punjenja psiona za razliku od statusa "Neaktivan priključak". Inkasant na terenu po indikatoru može videti da je priključak isključen sa vodovodne mreže. Inkasant je dužan da i dalje unosi stanje vodomera kako bi se videlo da li se potrošač sam priključio na mrežu.
Ako je status mernog mesta "isključen", na odeljku kartice "PODACI", na konkretnom nalogu za isključenje videće se i datum isključenja sa mreže, kao što se vidi na slici. Iz ovog odeljka kartice može se ponovno odštampati nalog za isključenje ako se on izabere u tabeli i pritisne na dugme štampa naloga. Ovog puta ce nalog biti popunjen sa podacima koji su uneseni prilikom realizacije isključenja.

Ponovno priključivanje vodomera na vodovodnu mrežu.

Operativi se odštampaju nalozi za uključivanje vodovodnog priključka na mrežu. Kada se operativa vrati sa terena, unose se podaci o ponovnom priključivanju isključenih mernih mesta.
Kao i prilikom realizacije isključenja i realizacija uključenja se može vršiti na dva načina:
Uključivanje vodovodnog priključka na mrežu pomoću kartice potrošača;

U kartici potrošača se izabere isključeno merno mesto. Odemo na odeljak podaci. Izaberemo u gornjem gridu nalog na osnovu kojeg je vodovodni priključak isključen sa mreže. Ako je vodovodni priključak isključen po tom nalogu dugme "uključi "nam postaje dostupno. Klikom na ovo dugme otvaramo program pomoću kojeg dodajemo podatke koje je napisala operativa prilikom uključivanja na mrežu.

  • Datum uključivanja vodomera na mrežu

  • Radnik koji je izvršio uključenje

  • Stanje na vodomeru koje je radnik zatekao prilikom uključivanja

  • Dodatni komentar

Kartica se vraća na početni ekran i tu vidimo sledeće promene.







Indikator stanja mernog mesta je sada AKTIVAN, pozadina je bela. U centralnom gridu postoje arhivirani podaci o uključenju mernog mesta na vodovdnu mrežu.
Na odeljku kartice "podaci" sada se, u gridu u kojem se nalaze podaci o privremenom isključenju vodomera sa mreže, vidi i datum uključenja. Štampa naloga za isključenje i uključenje se uvek može ponovoti iz kartice.

Realizacija isključenja i uključenja iz programa za Izdvajanje naloga za isključenje;

Prilikom korišćenja programa za Izdvajanje naloga za isključenje za realizaciju ove dve aktivnosti postupak je dosta slican kao i kada se to radi iz kartice potrošača:

U grid se izdvajaju sva merna mesta za isključenje (u navigaciji se unosi godina i broj naloga). Izborom mernog mesta u gridu se aktivira dugme "isključi" ili "uključi" i otvara se indentičan program za unos podataka sa isključenja ili uključenja.

Realizacija uključenja je možda praktičnija na ovaj način zato što se u grid izdvajaju sva privremeno isključena merna mesta.

U nekom od narednih postova biće detaljno opisan:

Aleksandar Petrinović


InfoSoft 03.sep.2007